coolingtowerrr

dragged border

درباره وبلاگ

dragged border
dragged border

برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد

برج خنک کننده

برج خنک کننده )در اصطلاح عامیانه برج خنک‌ کن) یا کولینگ تاور (cooling tower)، استوانه ای گرد بصورت مخروطی و یا مکعبی است شبیه به یک برج که وظیفه دریافت گرما از سیال فرآیندی به روش طبیعی و یا مکانیکی از طریق مکش یا دمش با فن و خنک کاری تا نزدیک دمای مرطوب هوا بصورت تر یا خشک و در دو مدل مدار بسته یا باز و انتقال گرمای زائد به اتمسفر یا جو را بر عهده دارد

 

 

 مزایای برج خنک کننده

این تجهیزات به طور مستمر آبهای مصرفی در فرآیند تولیدی صنایع و نیروگاه ها را خنک می کند. بنابراین دغدغه‌ی کمبود آب خنک را برای استفاده دائمی در چرخه تولید را برطرف می سازند.

این خنک سازی مستمر موجب می شود که به طور چشمگیری در مصرف آب صرفه جویی شود؛ در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست و سفره های آب زیرزمینی وارد شود.

با وجود دائمی آب خنک در چرخه تولید، راندمان تولید نیز افزایش چشمگیری می یابد.

همچنین از منظر نگهداری و مراقبت سیستماتیک نیز، آب خنکسازی شده موجب می شود تا هیچگونه رسوب گذاری و نهایتاَ آسیب به تجهیزات صنعتی و ماشین آلات وارد نشود.    راهنمای انتخاب برج خنک کننده | مجله ونداد تجهیز

 
معایب برج خنک کننده

1-رسوب گرفتگی پکینگها، نازلهای دوش، لوله های توزیع آب و بخش های مختلف داخلی کولینگ تاور در تماس با آب

2-یخ زدگی تشتک ذخیره آب سرد در زمستان بدلیل کاهش دمای محسوس محیط 

3-دشواری تامین آب جبرانی در مناطق خشک و بیابانی که امروزه در کشور ایران بسیار زیاد می باشد.

4-خرابی قطعات هوادهی بدلیل تماس دائم با رطوبت و پاشش قطرات آب 

 

 

 

چرا از برج خنک کننده استفاده می کنیم؟؟

شاید این سوال پیش بیاید که چرا از برجهای خنک کننده استفاده می کنیم. همانطور که میدانیم اغلب تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی در چرخه کاری خود پس از مدتی گرم می‌شوند. درصد کمی از این ماشین آلات یا تجهیزات گرمای تولید شده را توسط هوای محیط به اطراف دفع می‌کنند. دسته اعظمی از این تجهیزات نیز برای دفع گرمای مازاد تولیدی خود از آب گردشی استفاده می‌نمایند. آبی که گرمای این ماشینها را جذب کرده دچار افزایش دما شده و به سمت مبدل های حرارتی هدایت خواهد شد. از طرفی دیگر آب سرد تولیدی از برج خنک کننده در مبدل این انرژی گرمایی را به طور کامل دفع میکند

 

 

انواع برج خنک کننده

کولینگ تاور انواع مختلفی دارد که در یک دسته بندی کلی در دو دسته میتوان آنها را قرار داد.

 

·      کولینگ تاور مدار باز

·      برج خنک کننده مدار بسته

 

برج خنک کننده مدار باز

برج خنک کن مدار باز به سیستمی گفته می شود که آب را توسط یک سیکل باز (به لحاظ انتقال جرم ) خنک می کند. آب در این نوع از سیستمها توسط یک سری نازل بر روی سطوح خنک کننده یا پکینگ ها پاشش می کند و در اثر افت دما از خروجی تشتک آن خارج می گردد. هوا نیز از قسمت لوور یا کرکره‌های ورودی هوا وارد می گردد. بعد از تماس با آب و رطوبت زنی به صورت اشباع از قسمت دیگر (فن استک) خارج می گردد .

 

 

برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته به سیستمی گفته می شود که آب یا هر سیال دیگر درون مدار بسته خود را توسط یک سیکل بسته خنک می کند. همانطور که از تعریف  داده شده مشخص می باشد در مدل مدار بسته هیچ گونه انتقال جرمی بین آب و هوا صورت  نمی گیرد و خروجی کار نه مصرف آبی خواهد بود و نه افزایش رطوبت نسبی هوایی .  

 

 

 

 تعمیرات و نگهداری برج خنک کننده(کولینگ تاور)

سرویس برج خنک کننده مجموعه اقداماتی جهت بازسازی ، بروز رسانی و بهسازی برج خنک کن است، اقداماتی از جمله: تعویض قطعات مصرفی شامل پکینگ، تسمه، نازل، آب پخش کن، بازسازی بدنه و رفع نشتی کولینگ تاور، تعویض قطعات معیوب از جمله پروانه یا الکتروموتور و یا ارتقا عملکرد دستگاه. بسیاری از قطعات کولینگ تاور در دوره زمانبندی مشخص نیاز به بازرسی، تعمیر و یا تعویض دارند، بازرسی قطعات باید مطابق جدول زمانبندی صورت پذیرد.

 

 

 قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده از عوامل مختلفی تاثیر می پذیرد. از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت برج خنک کننده، می توان به مدار باز بودن یا بسته بودن ، ظرفیت برودتی و جنس متریال مورد استفاده در ساخت بدنه و تجهیزات داخلی کولینگ تاور اشاره نمود. یک کارخانه تولید کننده یا سازنده به منظور برآورد قیمت نهایی تولید با ظرفیت معین عموما در تیپ های تولیدی مختلف دستگاه‌های تولیدی خود را دسته بندی می نماید.

در حقیقت شرکت سازنده برج خنک ‌کن این توانایی را برای خود محفوظ می داند که نیاز هر خریداری با هر بودجه ای را بتواند تامین نماید. شرکت ناب زیست در تامین قطعات همواره تلاش می نماید با کیفیت ترین الکتروموتور ها، پمپ ها، رزین و پلی استر و پکینگ های اسپلش با جنس پلی پروپیلن را در تولید کولینگ تاور خود مورد استفاده قرار دهد.

 

 

 

 سایر مشخصات برج خنک کننده

انرژی حرارتی دفع شده در برج خنک‌کننده به محیط اطراف سبب سرد‌ شدن سیال خنک کاری می‌شود و از این جهت برج‌ خنک‌کن را نوعی سردکن صنعتی نیز قلمداد می‌کنند. انتقال انرژی در برج خنک کننده از طریق گرمای نهان تبخیر سیال خنک کاری صورت می‌پذیرد و از این رو درصد‌ کمی از حجم در گردش سیال تبخیر‌ شده وارد هوای محیط بیرون می‌شود. سیال خنک‌کاری باید درگردش خود در یک سیکل گرمازا و در عبور از برج‌خنک‌کننده توانایی دریافت میزان قابل توجهی از انرژی را دارا باشد.

در واقع توانایی دریافت انرژی در سیال خنک‌کاری تحت عنوان ظرفیت‌گرمایشی‌ویژه مطرح می‌باشد که بهترین سیال در خنک‌کنندگی یک چرخه‌صنعتی آب می‌باشد. انتقال جرمی بخارات حاصل از تبخیر در برج‌خنک‌کننده در صورتی که سیال در گردش از نوع آب باشد سبب افزایش رطوبت نسبی محیط اطراف و تشکیل مه می‌شود.در نتیجه توصیه می‌گردد برج‌خنک‌کننده در محیط بیرون(outdoor) نصب گردد تا هوای داخل محیط قرارگیری به مرور زمان اشباع نشود و راندمان نهایی (Efficiently) افت نداشته باشد.

ابعاد برج خنک کننده در واقع فاکتور اصلی ایجاد سطح مبادله انرژی به شمار می آید . به هر میزان برج خنک کن ابعاد بزرگتری داشته باشد سطح مقطع بزرگتری خواهد داشت و این به معنای انتقال حرارت بیشتر می باشد. ابعاد و اندازه یک کولینگ تاور رابطه مستقیمی با ظرفیت سرمایی یا توان برودتی دارد. برجهای بزرگتر طبیعتاً ظرفیت بیشتری خواهند داشت. امروزه نمونه های از اسکیل بزرگ کاربرد برج خنک کننده را در صنعت در نیروگاه و پالایشگاه ها می توان به راحتی جستجو نمود.

در اکثر نیروگاه ها قالباً از برجهای غول پیکر بتنی با سازه هذلولی جهت خنک نمودن حجم بسیار زیادی از آب در ساعت استفاده می شود. در اسکیل کوچک و در ابعاد تقریبی 100 در 100 می توان مشاهده نمود که برجهای خنک کننده کوچک در صنایع کوچک همانند تزریق پلاستیک ، گلاب گیری و عرق گیری استفاده میگردد. مشخصات ابعادی دستگاه های برودتی و ماشین آلات فاکتوری است که همواره در کاتالوگ محصولات شرکت های سازنده می توان آن را مشاهده نمود.

 

(0) نظر
X